Tuska 2026 järjestettiin Helsingin Suvilahdessa 26.–28.6. Festivaali teki uuden kävijäennätyksen keräämällä kolmen päivän aikana yhteensä 66 000 festivaalivierasta. Perjantai ja lauantai myytiin loppuun 23 000 kävijän päiväkohtaisilla yleisömäärillä, ja sunnuntainakin alueelle saapui 20 000 kävijää.

Tuska ei ole pelkästään lavojen tapahtumia, vaan myös yleisönsä näköinen kokonaisuus. Suvilahden alueella näkyi kolmen päivän aikana metallikulttuurin laajuus: pitkän linjan kävijöitä, uusia festivaalivieraita, näyttäviä asuja, bändipaitoja, ystäväporukoita ja ihmisiä, joille Tuska on muodostunut vuosittaiseksi kohtaamispaikaksi.

Kuvissa näkyy se osa Tuskasta, joka ei mahdu pelkkään esiintyjälistaan: yleisö, alue, ihmiset ja viikonlopun yhteinen tunnelma.

Tsekkaa alta kuvia Tuskan yleisöstä vuosimallia 2026.

 

Profiili |  + artikkelit

Heavyn moniottelija, vapaa-ajattelija, satanistisuvakki ja humanisti. Metallin maku suussa on vahvasti black-painotteinen, vaikka Judas Priest on se suurin rakkaus. Suunnittelen ja ylläpidän Luolan nettisivua ja brändi-ilmettä. Kirjoitan artikkeleita, arvioita, uutisia ja haastatteluja sekä kuvaan keikat ja festarit. Odotan, että Martti Servo tekisi joskus metallialbumin.