Tiedote 14.1.2026
Melodista death metallia soittava Crowen julkaisi uuden singlen ja musiikkivideon ”The Unwritten End”. Kappale on otettu Inverse Recordsin kautta 20.2.2026 julkaistavalta ”Through the Dying Mist” -EP:ltä.
Crowen on suomalainen melodista death metallia soittava yhtye, johon kuuluu Uusimaan lisäksi kitaristi Sandberg. Kappaleessa bassoa soittaa Tuomas Saukkonen.

-Masterointi: Ville Hautaluoma
-Singlen kansi: Winter Notes Production Oy
KUUNTELE The Unwritten End suoratoistopalveluissa: https://push.fm/fl/crowen-
Kappaletta kuvaillaan seuraavasti: ”Crowenin uusi single ”The Unwritten End” kuvaa tarinaa, jossa jokainen askel on samaan aikaan alku ja loppu. Kappaleessa unimaailma kuvastuu synkkänä mutta kauniina paikkana. Tarinan päähenkilö kulkee kohti tuntematonta kantaen mukanaan epävarmuutta ja kohtalon väistämättömyyttä. Hän pyrkii pois maailmasta, josta ei ole pakoreittiä.
Kappaleen melodia on surullinen ja kaunis. Kertosäkeiden puhdas laulu on inspiroinut kappaleen koko melodiamaailman. Säkeistöissä melodisuus ja raskastempoisuus vuorottelevat.”
Kappaleen alku luo Crowenin perinteiselle death metal -paahdolle vastakohdan akustisella kitaralla ja rauhallisella tunnelmalla. ”Kitaristi Sami Sandberg sai melodiakulun istumaan täydellisesti biisin tunnelmaan. Samin soittoa kuunnellessani tulee hypnoottinen olo”, laulaja-lauluntekijä Esa Uusimaa sanoo.

Biisilista:
01. Ember Wraith
02. Line of Silence
03. I Am The Sorrow
04. The Unwritten End
-Sävellys, sanoitus, miksaus ja tuotanto: Esa Uusimaa.
-Masterointi: Ville Hautaluoma
-EP:n kansi: Jussi Virtanen
Kokoonpano EP:lla:
- Esa Uusimaa – laulu, kitara, kosketinsoittimet
- Sami Sandberg – kitara ja soolokitara
- Tuomas Saukkonen – basso
Linkit:
http://crowenofficial.net
https://www.facebook.com/
https://www.instagram.com/
https://crowen.bandcamp.com
Lähde: Inverse Records










