Tiedote 28.4.2026
Kotimaisen perinnehevin sanansaattajat, Wishing Well, on julkaissut uuden videon maaliskuussa julkaistulta Playing With Fire albumiltaan. Tällä kertaa visuaalisen lisämausteen on saanut albumin nopein raita, Train Of Thoughts.
Animaatiovideon on kuvittanut ja animoinut puolalainen videotaiteilija Natalia Śmiechowicz, joka on tehnyt videoita mm. Motörheadille, Uriah Heepille ja Girlschoolille sekä lukuisille muille raskaan rockin artisteille. Hänen jäljittelemätön animointityylinsä ja persoonallinen tapansa luoda kohtauksia toimii erittäin hyvin musiikkivideoissa tuoden musiikille merkittävää lisäarvoa.
Videolla bändi soittaa junan katolla Suomen lippu liehuen Lapin revontulien loimussa, autiomaassa ja lopulta avaruudessa saakka. Tässä vaiheessa bändiä kuljettava höyryveturi on muuttunut jo luotijunaksi, jolla bändi ufoja väistellen ja tappajahaita paeten kohoaa yhä korkeammalle kadotakseen lopulta aurinkoon.
”Train on bändin kaikkien aikojen nopein biisi ja meidän kaikkien suosikkikappale uudelta albumilta. Kun biisin toteutus vielä onnistui hyvin, niin päätimme, että haluamme tehdä tähän videon, joka tukee biisiä ja saa ihmiset kuuntelemaan sitä. Otimme Nataliaan yhteyttä ja hän toteutti meille juuri sellaisen videon, jota haimme”, sanoo biisin kirjoittaja, Wishing Wellin kitaristi Anssi Korkiakoski. ”Animaatioissa vain mielikuvitus on rajana, oli todella hauskaa ideoida kässäriä ja saada homma rokkaamaan”, hän jatkaa.
Wishing Well juhlii tänä keväänä paitsi viidennen albuminsa julkaisua niin myös kymmenettä vuottaan suomalaisen raskaan rockin kartalla. Yhtye julkaisi ensimmäisen Chasing Rainbows albuminsa 2016 ja tämän jälkeen yhtye on julkaissut uutta materiaalia ja keikkaillut tasaiseen tahtiin. Yhtye juhlisti raskasta kymmenvuotista matkaansa ja sadatta keikkaansa juhlakeikalla Bar Loosessa Helsingissä pe 24.4. Katso valokuvia Loosen keikan tunnelmista täältä. (Valokuvaaja: Sari Kossu Koskinen)
Toukokuussa bändi nähdään Turun Nirvanassa ja Kuopion Maximissa. Syksyn keikkakalenteri julkaistaan toukokuun aikana.
“Playing With Fire” on saatavilla CD:nä ja se löytyy myös kaikilta merkittäviltä digitaalisilta alustoilta.

Wishing Well on:
- Juha Kivikanto – rummut
- Anssi Korkiakoski – kitara
- Matti Kotkavuori – basso
- Pepe Tamminen – laulu
- Arto Teppo – hammond-urut
Discografia:
Chasing Rainbows (Inverse 2016)
Rat Race (Inverse 2018)
Do Or Die (Inverse 2020)
Sin And Shame (Inverse 2023)
Playing With Fire (Inverse 2026)
https://www.facebook.com/
https://www.instagram.com/
Lähde: Inverse Music Group










