Tiedote 20.5.2026
Helsinkiläinen rock-yhtye Split Keys julkaisi uuden singlen “Lightning”.
“Raakaa energiaa, tunne-elämän rehellisyyttä ja areenamittakaavan koukkuja yhdistelevä ‘Lightning’ kertoo parista, joka ajautuu erilleen ja löytää lopulta takaisin toisiinsa. Kappale yhdistää modernia rockia ja glam-henkistä asennetta, ja se kuulostaa siltä kuin Kings of Leon esittäisi ”Rebel Yell” -kappaleen Lenny Kravitzin yksityisjuhlissa.”

-Sanoitus: Joona Mikkilä
-Miksaus: Aleksi Wiklund
-Masterointi: Svante Forsbäck
-Singlen kansi: Joona Mikkilä
KUUNTELE Lightning suoratoistopalveluissa: https:
Yhtye on jo saanut kansainvälistä tunnustusta. Tammikuussa 2026 brasilialainen Rolling Stone -musiikkitoimittaja Igor Miranda esitteli bändin edellisen singlen ”Fake News” blogissaan ja Spotify-soittolistallaan, mikä auttoi tuomaan Split Keysin laajemman yleisön tietoisuuteen Suomen ulkopuolella.
Bändi on saanut tukea myös radioasemilta sekä kotimaassa että kansainvälisesti. Suomessa Split Keysin kappaleita on soitettu Radio Helsingissä, kun taas kansainvälisesti heidän musiikkiaan ovat esittäneet muun muassa The Sound Lab, Amazing Radio UK ja Amazing Radio US.
Yhtyeen debyyttialbumin aiemmat julkaisut ovat olleet esillä myös Spotifyn virallisilla soittolistoilla, kuten ”Rock ei ole kuollut”, ”VOLUME SUOMI” ja ”Uuden Suomalaisen Musiikin lista”.
SPLIT KEYS keikkailee seuraavasti:
30.5 Playhouse Bar – Helsinki
4.7 RockNeck – Jyväskylä
4.9 Bar Loose – Helsinki
Kokoonpano:
Joona Mikkilä – laulu ja kitara
Jyri Mikkilä – basso
Ville Keinonen – kitara
Jussi Keinonen – rummut
Linkit:
Lähde: Inverse Records
