Grey Sky Bleed käsittelee kolmannella singlellään ”Godspeed” vallan ja humanismin ristivetoa

Kuva: Marko Kauko
MAINOS:



Tiedote 29.5.2025

Savolaislähtöinen Grey Sky Bleed on juuri julkaissut kolmannen singlensä Godspeed myöhemmin ilmestyvältä esikoisalbumiltaan. Musiikillisesti bändi jatkaa itselleen ominaisella tyylillä, mutta nyt myös hieman moderneimmilla elementeillä varustettuna: laulussa on voimaa, riffeissä metallisuutta sekä melodiaa ja tarttuvuutta tihkuvassa kokonaisuudessa ripaus progressiivista tatsia.

Kappaleen sanoituksista vastaavat laulaja Jukka Ruostila sekä rumpali Sami Romppainen kommentoivat niiden sisältöä:
”Tekstin tematiikasta huolimatta Godspeed ei kerro jumalista vaan ihmisistä. Ihmisistä, jotka käyttävät jumalia, uskontoja ja ties mitä muuta oikeutuksena kaikenlaisille hirveyksille. Ja ihmisistä, jotka ovat korotettu tai jotka ovat itse korottaneet itsensä jumalan kaltaiseen asemaan rahan ja vallan avulla. Se pyrkii herättelemään meitä siihen, jotta lakkaisimme antamasta tilaa tällaisille ihmiskuntaa hajottaville tyypeille, sillä meidän pitäisi yrittää pitää yhtä eikä jakautua.”

Sävel: Jukka Ruostila, Heikki Kokko, Sami Romppainen Sovitus: Jukka Ruostila, Heikki Kokko, Sami Romppainen Sanat: Sami Romppainen, Jukka Ruostila Kansitaide: Sami Romppainen

Kappale myös Spotifyssa.

KOKOONPANO
Jukka Ruostila – laulu & koskettimet
Heikki Kokko – kitara
Antti Heikkilä – basso
Sami Romppainen – rummut

LINKIT
https://www.facebook.com/greyskybleed/
https://www.instagram.com/greyskybleed/

 

Lähde: Metal Asylum Promotions