Koti Metalliluolan ennakot ja tiedotteet Helsinkiläinen Tether julkaisi uuden kappaleensa “Firedance”

Helsinkiläinen Tether julkaisi uuden kappaleensa “Firedance”

Säv., san. Tuomas Jaakola

Tiedote 2.10.2026

Helsinkiläinen Tether julkaisi uuden kappaleensa “Firedance”.

Yhtye kertoo omin sanoin taustoistaan ja kappaleesta:

“Tether on hevibändi ja progekvintetti, jonka miehistö yhdessä luo progemetallisoundin, jollaista ei Suomessa liian usein tule vastaan. Uutuusbiisi Firedancen kipinä syntyi bändin rakkaudesta kotimaisiin heviklassikoihin muun muassa HIMiltä ja Nightwishiltä. Kertosäkeen melodia tuo mieleen perinteisemmän radiobiisin kuin Tetherille myös tyypilliset 10-minuuttiset progejärkäleet.

Firedance iloitsee elämästä, tanssista silloinkin kun tuli polttaa. Aika kuluu, maailma palaa, kannattaa iloita nyt kun vielä voi.

Bändin tumman soundin pohjan rakentavat biisinkirjoittaja-basisti Tuomas Jaakolan sävellykset. Lyriikat syntyvät valmiisiin sävellyksiin. Tetherin sanoituksia inspiroivat mielen tummimmat nurkat ja biiseissä uidaan syvissä vesissä. Bändi on jäsenilleen henkireikä, ja soittamisen ilo ja tärkeys kietoutuu synkkien biisien säkeisiin muodostaen kiehtovan ja kerroksellisen Tether-soundin.” 

Kuuntele:  https://shorturl.at/RlLQp

Tether on Antti Helin, rummut, Tuomas Jaakola, basso, Elisa Korhonen, laulu, Hilla Kyllönen, keys, Tommy Uhlbäck, kitara.
Lähde: Tether