Tiedote 4.5.2025
Asylum metalia soittava suomalainen Agarwaen teki runsas vuosi sitten kahdeksan keikkaa kattaneen Euroopan kiertueen vieden mielisairaalateatterinsa Tallinnasta aina Budapestiin saakka. Nyt yhtye on saanut puristettua runsaasta videomateriaalista kasaan kiertuevideon.
Ihmettele sekopäiden reissua halki Itä-Euroopan:
Samalla yhtye kertoo saaneensa kolmannen albuminsa äänitettyä. Levy kantaa nimeä ”The Murder Trend”, ja sen tuottajana on toiminut edellisen pitkäsoiton tapaan Teemu Aalto (Insomnium, Omnium Gatherum). Albumin ensimmäiselle singlelle, ”Circo de la Muerte”, kuvattiin vastikään musiikkivideo. Käsikirjoituksesta ja ohjauksesta vastasi Rauli Ylitalo, joka on ohjannut mm. useita Turmion Kätilöiden musiikkivideoita. Toiseenkin singleen on suunnitteilla video. Ensimmäinen single ja musiikkivideo julkaistaan kesällä, ja albumi on tarkoitus julkaista vuoden loppuun mennessä.
Seuraavan kerran yhtyekeikkailee Tuska KVLT -klubilla Kuudennella linjalla la 31.5. yhdessä Satran ja Slash the Smilen kanssa.
Liput: https://www.tiketti.fi/tuska-
Syksylle lähemmäs albumin julkaisua yhtye on buukattuna jo ainakin pariin Bloodstained Metal Eventiin (Turun Nirvana ja Lappeenrannan Valta), ja lisää keikkoja on tulossa. Turun liput ovat jo ostettavissa: https://fienta.com/fi/bs-
Yhtyeen linkit:
https://www.facebook.com/
https://www.instagram.com/