Koti Metalliluolan ennakot ja tiedotteet What About Death julkaisi singlen ”Spell” osana samannimistä nykytanssiteosta

What About Death julkaisi singlen ”Spell” osana samannimistä nykytanssiteosta

Kuva: Leena Harjunpää
MAINOS:



Tiedote 9.12.2025

What About Death -nimellä esiintyvä Leena Harjunpään ja Jouni Tauriaisen muodostama duo julkaisi 9.12.2025 uuden singlensä ”Spell”. Sama nimi kantaa myös Harjunpään tulevaa nykytanssisooloa ”What About Death”, jonka äänimaailmaan kappale kuuluu.

Kuva: Joona Huotari-Andreou, Grafiikka: Jouni Tauriainen

What About Death -näyttämöteos esitetään Kulttuuritehdas Korjaamolla Helsingissä 29.-31.1.2026. Spellin örisee tanssija-koreografi Harjunpää, ja kappaleen on säveltänyt teoksen äänisuunnittelusta ja musiikista vastaava Tauriainen. Kaksikko vaikuttaa myös industrial death metal -bändissä dead undying. Kappaleesta ”Spell” on tehty myös musiikkivideo, joka julkaistaan singlen julkaisupäivänä.

“Raskaasti iskevä ja brutaali doom metal -kappale kuljettaa kuulijan teoksen tematiikkaan: elämän ja kuoleman rajapintaan sekä muutoksen ja tuntemattoman äärelle. Spell on loitsu, joka yhdistää elävien ja kuolleiden maailmat.”, duo kertoo.

KUUNTELE SPOTIFYSSÄ: https://open.spotify.com/album/2M4MCDYgHu4auNwDZrkU8H

What About Death on Leena Harjunpää Co:n nykytanssisoolo, joka käsittelee elämän ja kuoleman rajapintaa. Teos saa löyhästi inspiraationsa Kalevalan hahmosta Tuonen tyttö, joka vie kuolleiden sieluja Tuonelan virran yli Manalaan. Kalevala-teoksessa Tuonen tyttö toimii elämän ja kuoleman rajalla lautturina ja eräänlaisena oppaana. Hän on siis olemassa sekä eläville että kuolleille, ja on tietoinen sekä elämästä että kuolemasta. Tuonen tytön edustama välitila toimii teoksen pohjana. Tämä välitila mahdollistaa tasapainoilun meille tutun ja vielä tuntemattoman maailman välillä, ja sen kautta työryhmä voi käsitellä tuntematonta muutosta. Teoksessa nykytanssin rinnalla kuullaan esiintyjän death growling -äänitekniikalla tuotettua äänenkäyttöä.

”Spell” kuullaan live-esityksenä osana What About Death -teosta Helsingissä Kulttuuritehdas Korjaamolla 29.–31.1.2026. Lisäksi 14.1.2026 What About Death julkaisee EP:n ”Been Here Forever”, joka sisältää esityksessä käytettävää musiikkia ja syventää teoksen äänellistä maailmaa.

What About Death on: Leena Harjunpää (vokaalit), Jouni Tauriainen (musiikki)

Lähde: Leena Harjunpää