Tiedote 5.5.2026
Yhtye starttaa Euroopan kiertueensa 6. toukokuuta Turun Logomosta ja jatkaa siitä Tampereen Tavara-asemalle, Kuopion Sawohouseen, Oulun Tullisaliin ja Helsingin Tavastia-klubille.
CEMETERY SKYLINE ammentaa vaikutteita 80-luvun lopun ja 90-luvun goottimetallista ja -rockista. Yhtye halusi nähdä, mitä uudet, elinvoimaisen dark electronic -skenen artistit voisivat tuoda heidän musiikkiinsa: ranskalainen multi-instrumentalisti Kabbel, joka yhdistelee äärimusiikin ja industrialin synkkyyttä moderniin pop-vaikutteeseen, loi melankolisen version kappaleesta “In Darkness”. Yhdysvaltalainen duo ghostbells ei ainoastaan lisännyt tunnusomaista dark new wave–kohtaa–EBM -twistiään kappaleeseen “Torn Away”, vaan myös aavemaisia naislauluja, tuoden siihen entistä syvempiä mustan ja purppuran sävyjä. Synthwave-pioneeri Gost puolestaan loi 80-luvun vaikutteilla maustetun version kappaleesta “Violent Storm”. Lisäksi musiikkia täydentää vihkonen, joka sisältää kulissien takaisia ja livekuvia yhtyeen ensimmäisistä yhteisistä hetkistä.
Markus Vanhala kommentoi:
”Meillä on ollut niin hauskaa tämän ‘Nordic Gothic’ -nimisen albumin parissa, että päätimme julkaista sen uudelleen! Kuten huomaatte, äänitimme alkuperäisten sessioiden aikana lisää kappaleita, joten tässä on koko ‘Nordic Gothic’ -saaga. Julkaisematonta materiaalia, erillisinä singleinä julkaistuja kappaleita, NYC:n akustisia live-raidat, jotka näyttävät kappaleista toisen puolen, sekä jotain täysin erilaista: ulkopuolisten artistien tekemät remixit! Tässäpä varsin hieno deluxe-versio levyllisestä julkaisematonta materiaalia. N-joy!”
CEMETERY SKYLINE with Special Guests TRIBULATION
06.05. Turku – Logomo
07.05. Tampere – Tavara-Asema
08.05. Kuopio – Sawohouse
09.05. Oulu – Tullisali
10.05. Helsinki – Tavastia
CEMETERY SKYLINE support ROYAL SORROW
12.05. Stockholm – Debaser
13.05. Gothenburg – Pustervik
14.05. Copenhagen – Beta
15.05. Hamburg – Bahnhof Pauli
16.05. Berlin – Hole44
17.05. Lucerne – Konzerthaus Schüür
18.05. München – Backstage
20.05. Stuttgart – Im Wizemann
21.05. Frankfurt – Das Bett
22.05. Essen – Turock
Japan dates:
13.09. (JP) Osaka – Varon
14.09. (JP) Tokyo – Space Odd
“Nordic Gothic” -albumin videoita:
“Violent Storm”: https://youtu.be/
“In Darkness”: https://youtu.be/
“Torn Away”: https://youtu.be/
“Behind the Lie”: https://youtu.be/
“I Drove All Night”: https://youtu.be/
“Nothing from this World”: https://youtu.be/QSC-
“When Silence Speaks (Visualizer)”: https://youtu.
“The Coldest Heart (Visualizer)”: https://youtu.
“The Coldest Heart (Live Semi Acoustic 2024)”: https://youtu.be/
CEMETERY SKYLINE:
https://www.facebook.com/
https://www.instagram.com/
https://www.youtube.com/@











