Tiedote 22.8.2023
Mors Subita on levittänyt dynaamista ja thrashinkatkuista sanomaansa jo yli 20 vuotta. Joka julkaisullaan soundiaan tehokkaammaksi kehittänyt viisikko on löytänyt paikkansa Suomen melodeath-eliittien joukosta ja nostanut live-esiintymisensä tasoa vuosi vuodelta nykyiseen priimaan iskuun.
Mors Subitan viides ”Origin of Fire” -albumi julkaistaan 13. lokakuuta saksalaisen Out Of Line -yhtiön kautta. Sen jälkeen yhtye suuntaa levyn tiimoilta keikoille pitkin Suomea. Tässä vaiheessa bändi murskaa Kauhajoella, Oulussa, Tampereella ja Helsingissä. Vielä tänä vuonna ja vuonna 2024 on luvassa lisää keikkoja.
Yhtye itse kommentoi albumia:
– Origin of Fire vie bändin lähemmäs sen juuria: aggressiivisten ja thrashkatkuisten riffien sekä suoraviivaisen rytmiikan pariin, yhtye tiivistää.
– Siellä täällä on pilkahdus melodista tunnelmaa ja oikein ajoitettuja industrial-vaikutteita, mutta kokonaisuudessaan albumi nojaa debyyttilevymme kaltaiseen raskaaseen soundiin. Bändin kehityksen voi aistia yhteennivoutuneesta soitosta sekä tuotannosta.
– Pyrimme tuomaan äänimaailmaan lisää luonnollisuutta ja onneksemme saimme mukaan muun muassa Meshuggahin, The Hauntedin, Moonspellin kanssa työskennelleen Tue Madsenin, joka loihti levylle vihaisen ja etenkin itse bändin kuuloisen soundin.
– Origin of Fire on kaunis ja brutaali kokonaisuus, joka kunnioittaa musiikillista menneisyyttämme mutta näyttää samalla suuntaa tulevalle, Mors Subita visioi.
Mors Subita keikalla:
pe 20.10. Kauhajoki, Wanha Mestari (18 / 23 e, ennakko Wanha Mestari)
co-headline: Vorna
la 21.10. Oulu, Kantakrouvi (20 / 25 e, ennakko Lippu.fi, ennakosta myös rajoitettu early bird 15 e)
special guest: Shereign
to 16.11. Tampere, Klubi (17,50 / 20 e, ennakko Tiketti)
+ Special guest: Marianas Rest
pe 17.11. Helsinki, On The Rocks (18 / 20 e, ennakko tiketti)
+ Special guest: Shereign
Lisää esiintymisiä luvassa tälle vuodelle ja vuodelle 2024.
www.facebook.com/morssubitaoff
www.instagram.com/morssubitaof
Lähde: Nem
Kuva: Meea Salmela