Kuopiorock juhlittiin Kuopion Väinölänniemellä tänä kesänä jo 23. kertaa. Kolmepäiväinen festivaali nousi otsikoihin edeltävällä viikolla, kun pääesiintyjäksi tituleerattu W.A.S.P. perui Suomen ainoan keikkansa viime metreillä ja korvaajaksi uutisoitiin ensisijaisesti Nylon Beat ja vasta tämän jälkeen naapurimaan vahvistus H.E.A.T. Kuopiorockin bändikattaus sisälsi tänä vuonna artisteja raskaamman rockin ja heavyn lisäksi myös kevyemmästä pop-maailmasta. Kattaus sisälsi lähinnä kotimaisia bändejä ruotsalaista H.E.A.T.ia ja kanadalaista Danko Jonesia lukuun ottamatta.
Uimarannalla sijaitsevalla Väinö Stagelle esiintyi tuttuun tapaan Kuopion Rock Academyn bändejä joillakin naapurikaupunkien akatemiabändeillä, Mummopunkilla ja SKYB- ysäridiscolla höystettynä. Savonia Stage sijaitsi puistoisemmassa miljöössä, jossa festarit torstaina avasi Pelle Miljoona. Pienemmän lavan avauskeikan alkuun saapui katsomaan suurempi joukko väkeä kuin päälavan päivän avannutta Jonna Tervomaata. Savonia Stagen torstain yleisöyllättäjänä toimi Uniklubi: bändi esiintyi Kuopiorockissa 15 vuoden tauon jälkeen ja paikalla olikin lähivuosien Savonia Stagen suurin yleisö. Ruohokentälle tänä vuonna lisätty screen mahdollisti isommankin yleisön keikasta nauttimisen. Perjantaina Savonia Stagella nähtiin kuitenkin vielä suurempi yleisöennätys, kun Dingo sai nurmikentän niin täyteen, että järjestäjät joutuivat jo pohtimaan voiko lavan läheisyyteen päästää enempää ihmisiä. Kaikki halukkaat kuitenkin pääsivät seuraamaan keikkaa ja tunnelma oli loistava.
Torstain popimpaan kategoriaan päälavoilla kuului Ellinoora, joka sai yleisön kanssa hyvät yhteislaulut aikaan. The 69 eyes soitti varmalla otteella perinteisen goottirokkikeikan ja Jyrki69:n käskytyksellä aurinko alkoi paistamaan keikan lopulla pilviseltä taivaalta. Von Hertzen Brothers nautti selkeästi itsekin keikasta innokkaan yleisön säestyksellä. Danko Jones soitti keikkansa varmoin ottein ja keikalla kuultiin hittejä pitkän uran varrelta. Illan kruunasi oikeutetusti Amorphis, jota yleisö oli saapunut sankoin joukoin katsomaan.
Perjantain starttasi ensimmäistä kertaa soolona Kuopiossa esiintynyt Hokka. Faneja oli saapunut ympäri maailmaa, mutta klo 16 alkanut keikka ei saanut vielä varttuneempaa rokkikansaa paikalle. Yleisö löysi paikalle hieman myöhemmin Maija Vilkkumaan aikana ja kenttä täyttyi Tarotin saapuessa esiintymään. Perjantai olikin kuopiolaisittain loistava, koska peräkkäin esiintyivät sekä Tarot että Turmion Kätilöt. Aiemmin viikolla uutisoitiin Turmion Kätilöiden kitaristi Bobby Undertakerin syöpädiagnoosista ja Beast in Blackissakin soittaneen Kasperi Heikkisen hyppäämisestä tuuraajan saappaisiin tuleville keikoille. Välispiikeissä kerrottiin Heikkisen jännittämisestä, mutta Turmion Kätilöiden show jyräsi totuttuun tapaan kotiyleisön edessä ja Heikkinen otettiin hyvin vastaan. Yhtye on esiintynyt perustamisensa jälkeen jokaisessa Kuopiorockissa, joten 22 vuoden kokemuksella se lukeutuu jo Väinölänniemen vakiokalustoon.
Toisella päälavalla esiintynyt Lordi soitti kokonaisuudessaan 20 vuotta täyttäneen Arocockalypse albuminsa josta löytyvät yhtyeen suurimmat hitit kuten Hard rock hallelujah ja Would you love a monsterman. Yhtye esiintyi varmalla otteella ja totuttuun tapaan välispiikkien vitsit oli hiottu tapahtumaan ajankohtaisesti sopiviksi. “Mitä eroa on Lordilla ja W.A.S.P.illa? Lordi esiintyy Kuopiorockissa” ja “Mitä eroa on W.A.S.P.illa ja Nylon Beatilla? Kuopiorockin järjestäjien mielestä ei juuri mitään” upposivat yleisöön täysin.
Illan viimeisinä esiintyjinä nähtiinkin paljon puhutut H.E.A.T. ja Nylon Beat. Vaikka W.A.S.P.in peruuntumisesta uutisoitiin paljon ja palautteet olivat somessa rajujakin, ei tuollaista puhetta kuulunut festariyleisön joukossa vaan asiaan suhtauduttiin enemmän huumorilla ja hyvällä asenteella. Nylon Beatin paitojen isoimmat koot myytiin loppuun eikä niitä kaikille halukkaille heavymiehille riittänyt. H.E.A.T. veti keikkansa hyvällä energialla ja yleisö yritti pysyä lavalla pomppineen Kenny Leckremon tahdissa mukana.
Vaikka somen perusteella “kukaan” ei halunnut nähdä Nylon Beatia Kuopiorockissa, oli Vänärin kenttä perjantai-illan päätteeksi täysi. Keikka oli viimeiseen pisaraan asti hiottu täysi show jossa kuultiin hittibiisiä toisensa perään vuosien varrelta. Keikan puolivälissä Nylon Beatin naiset kysyivät “Otetaanko viinaa? Nyt jännittää. Koska te ootte pyytänyt W.A.S.P.ia niin W.A.S.P.ia te saatte!” jonka jälkeen I wanna be somebody kajahti niin taidokkaasti ettei kenellekään jäänyt epäselväksi mikä oli näiden festareiden tähtihetki. Koko Nylon Beat koostuu ammattimuusikoista ja Tuomas Väinölän kitarasoolo sai aikaan tunteen että oltaisiin isommillakin heavyfestareilla. Ja ennen kuin tästä vedosta oltiin ehditty toipua, saapui lavalle seuraava yllätys: Marko Hietala, joka esitti Jonnan ja Erinin kanssa Syytön- hitin. Tämä oli sinällään luonteva yhtälö, koska Jonna oli esiintymässä Markon edellisellä kiertueella ja Nylon Beatin muusikoista puolet soittaa myös Markon bändissä.
Lauantain ensimmäisenä Vänärin valtasi viime vuonna paluun tehnyt Charon. Yleisöä saapui paikalle iltapäiväkeikkaan nähden hyvin ja nyrkit nousivat käskystä ilmaan pyrojen tahdissa. Solisti JP Leppäluodon sanoin vanhoja hittejä vedettiin “kuin ne olisivat uusia” – olihan osan biisien edellisistä soittokerroista kulunut jo yli kymmenen vuotta.
Neljä Ruusua, Klamydia ja Happoradio vetivät keikkansa vankalla kokemuksella. Happoradion keikalla nähtiin myös poikkeuksellisen suuret pyrot ja laulaja Aki Tykki oli silminnähden hämmentynyt suuresta yleisöjoukosta ja kävikin kiittelemässä yleisöä paineaidan tuntumassa jo keikan aikana.
Tänä keväänä paluun tehnyt Negative kärsi keikan alussa hieman teknisistä ongelmista, mutta tuo ei estänyt täyden setin vetämistä. Vuonna 2017 edesmennyttä kitaristi Sir Christusta fanit muistivat suurella lakanalla eturivissä ja uusi, mystinen kitaristi Max Fender sai täytettyä aiemmin yhtyeessä vaikuttaneen kahden kitaristin aukon. Negative oli aikanaan tietynlainen sukupolvikokemus ja tämä heijastui myös Kuopiorockin yleisöstä, jossa allekirjoittaneen kaltaiset kolmenkympin ylittäneet entiset fanit palasivat täysillä teiniaikojensa parhaisiin muistoihin.
Käärijä keräsi yleisöön kaikenikäisiä faneja ja bongasikin eturivistä alakouluikäisen fanin, jolle välispiikissä pahoitteli kielenkäyttönsä karskiutta ja muistutti sen kuuluvan vain showbisnekseen. Keikka oli mukaansatempaava, pyrot olivat festareiden näyttävimmät ja yleisö riemuitsi täysillä mukana.
Koko viikonlopun oikeutettu pääesiintyjä oli Eppu Normaali, joka päättää tänä kesänä lähes 50-vuotisen uransa. Kuopion veto oli viimeinen festarikeikka ja tämän jälkeen jäljellä on enää 3 loppuunmyytyä Ratinan stadionkeikkaa. Puolentoista tunnin keikalla kuultiin jättihittejä vuosien varrelta ja yhteislaulu ja onnelliset ihmiset täyttivät Väinölänniemen ennen illan päättänyttä ilotulitusta.
Koko viikko saatiin jännittää kuinka sateet osuvat viikonlopun ylle, mutta lopulta vain pieni sadekuuro saatiin lauantaina niskaan Käärijän aikana. Kävijöitä viikonlopun aikana oli 30 000 ja nyt jo festareiden jälkeisen viikon puolessa välissä tulevan vuoden “pimmee kukko”-liput on myyty loppuun. Kokonaisuutena oikein onnistunut rokkiviikonloppu muutamilla erikoisesityksillä, kuten Kuopiorockissa on tapana.
-Minna Neijonen























































































