EGRES julkaisi energisen livevideon kappaleestaan ”Programmed”

Kuva: Tuomas Hietala
MAINOS:




Tiedote 8.10.2023

Helsinkiläinen progressiivisen metallin lähettiläs EGRES on julkaissut livevideon Helsingin Tiivistämöltä kappaleestaan ”Programmed”. Osa materiaalista on kuvattu Turun Utopiasta ja Seinäjoen Bar 15:sta. ”Programmed” löytyy yhtyeen viime vuonna julkaistulta debyyttialbumilta ”Introspection”.

Yhtyeen sellisti Vilma Peltokangas kertoo:

”’Programmed’ edustaa ehkäpä yhtyeen helpommin lähestyttävää materiaalia. Kappaleeseen liveveto toimii mielestäni harvinaisen hyvin, sillä siinä saakin kuulua tekemisen meininki. Biisiä on aina mukava soittaa livenä, ja olen tyytyväinen että se on saatu ikuistettua livevideon muotoon. Videon kautta pääsee kokemaan meidän soittamisen ilon, mutta myöskin kappaleeseen sisältyvän uhman, rujouden ja toivottomuuden.”

Uusi single ”Higher Beings” julkaistaan 20. lokakuuta. Livevideon kautta pääsee näkemään millaista meininkiä on luvassa singleä juhlistavalla kiertueella joka starttaa Turun Nirvanasta 21.10.

Higher Beings Tour:
21.10 Nirvana, Turku
15.11 Bar Loose, Helsinki
25.11 Skenesali, Vantaa
28.3 Tapper, Tallinna

EGRES on:
Hanna Lahtinen
Tristan Lumme
Vilma Peltokangas
Juuso Tolonen
Tommi Nissinen
Pekka Virtanen

https://www.facebook.com/egresband
https://www.instagram.com/egresband/
https://www.tiktok.com/@egresband


Kuva: Tuomas Hietala
Lähde: EGRES

+ artikkelit

Metalliluolan uutistoimitus. Tällä hetkellä uutisia ja tiedotteita julkaisevat Ville Krannila, Pete Alander, Mikko Huuhka ja Joni Renko.