Koti Tapahtumatiedotteet Graham Bonnet Band Suomeen

Graham Bonnet Band Suomeen

Kuva: Hannu Juutilainen
MAINOS:



Tiedote 5.5.2026

Legendaarinen brittivokalisti GRAHAM BONNET palaa bändinsä kanssa syksyllä Suomeen viiden keikan kiertueelle. Suomen-keikat ovat osa Graham Bonnet Bandin Skandinavian ”Down To Earth Tour” -kiertuetta,

Bonnet on tunnettu Rainbown, Michael Schenker Groupin sekä Alcatrazzin vokalistina, jonka lisäksi hän on tehnyt mittavan soolouran, jolta parhaiten tunnetaan ”Night Games” -hitti. Maailmanlaajuiseen tunnettuuteen Bonnet nousi Rainbown ”Since You’ve Been Gone” -jättihitin myötä. Graham Bonnet Band esittää keikoilla materiaalia koko uransa varrelta.

“On hienoa palata taas keikoille Suomeen, josta minulla on niin paljon upeita muistoja ja hyviä ystäviä. Suomeen tuleminen on kuin kotiinsa tulisi koska fanit muistavat meidät ja musiikkimme erittäin hyvin ja keikoilla on aina ollut todella hyvä meininki. Fanit voivat luottaa siihen, että annamme heille joka ilta kaikkemme”, lupaa Bonnet.

78-vuotiaan raspikurkun pitkä ura laulajana alkoi jo 1960-luvun lopulla Marbles Duon jäsenenä ”Only One Woman” -hitillä 1968. Raspisen soundinsa ja poikkeuksellisen äänialansa vuoksi häntä pidetään yhtenä maailman parhaista hard rock-laulajista.

Keikka paikat ovat:
17.11. HELSINKI, KULT
18.11. TAMPERE, KLUBI
19.11. VAASA, RITZ
20.11. KOKKOLA, SEURAHUONE
21.11. OULU, TARKASTAMO, ANKARAFESTIVAALI
Helsingissä ja Tampereella lämmittelybändinä toimii WISHING WELL ja Kokkolassa BON´S BALLS
Lähde: Ramasound