Tiedote 13.11.2025
Melodista death metallia soittava Crowen julkaisi uuden singlen ”Ember Wraith”. Kappale on otettu 20.2.2026 Inverse Recordsin kautta julkaistavalta ”Through the Dying Mist” -EP:ltä.

01. Ember Wraith
-Sävellys, sanoitus, miksaus ja tuotanto: Esa Uusimaa.
-Masterointi: Ville Hautaluoma
-Singlen kansi: Winter Notes Production Oy
Through the Dying Mist -EP:n ensimmäinen single Ember Wraith on perinteistä Crowenia ilman hengähdystaukoja. Tiukat kitarariffit ja blast-poljento vuorottelee kappaleen hitaampien osuuksien kanssa.
”Kappale on alusta asti hyvää turpaanvetoa”, laulaja-lauluntekijä Esa Uusimaa sanoo ja jatkaa: ”Kappaleen riffit ovat sormityöskentelyltään vauhdikkaita. Onneksi huipputaitava Sami Sandberg on rinnallani kitaristina ja Tuomas Saukkosen mahtipontinen basson soitto kruunaa kokonaisuuden.”
Ember Wraith kertoo haamumaisesta olennosta, joka on syntynyt tuhkasta ja elää helvetin liekeissä. Se on menneisyyden varjo, joka palaa yhä uudelleen muistuttamaan tuskasta ja menetyksestä. Sanoma on yhtä aikaa uhkaava ja surullinen.
”Ember Wraith on koston henki, joka kulkee tulen, tuhon ja kuoleman tiellä. Teksti herättää ajatuksen, että kuolemaa täytyy kunnioittaa”, Uusimaa sanoo.
Crowen on suomalainen melodista death metallia soittava yhtye, johon kuuluu Uusimaan lisäksi kitaristi Sandberg. Kappaleessa bassoa soittaa Tuomas Saukkonen.
KUUNTELE Ember Wraith single suoratoistopalveluissa: https://push.fm/fl/crowen-

Biisilista:
01. Ember Wraith
02. Line of Silence
03. I Am The Sorrow
04. The Unwritten End
-Sävellys, sanoitus, miksaus ja tuotanto: Esa Uusimaa.
-Masterointi: Ville Hautaluoma
-EP:n kansi: Jussi Virtanen
Kokoonpano EP:llä:
- Esa Uusimaa – laulu, kitara, kosketinsoittimet
- Sami Sandberg – kitara ja soolokitara
- Tuomas Saukkonen – basso
Linkit:
http://crowenofficial.net
https://www.facebook.com/
https://www.instagram.com/
https://crowen.bandcamp.com
Lähde: Inverse Records









