Suomeen uusi rockfestivaali ensi kesänä: Rock In The City kiertää yhdeksän kaupunkia

Tiedote 23.1.2019

Kesällä 2019 järjestettävä Rock In The City -festivaali kiertää yhdeksän suomalaista kaupunkia.

Kaksipäiväisen festivaalin tähtinä nähdään mm. Accept (vain Jyväskylä), Mustasch (vain Oulu), Eppu Normaali (Rauma, Kouvola, Lappeenranta, Joensuu) sekä Sonata Arctica, Stratovarius ja Nightwish-tähti Marko Hietala, jotka esiintyvät kaikilla Rock In The City -festivaalipaikkakunnilla. Festivaalin lipunmyynti käynnistyy 24.1. klo 9.00.

Kotimaisen festivaalitarjonnan keskittyessä entistä enemmän päivän popmusiikkiin lanseerataan useaan suomalaiseen kaupunkiin ensi kesäksi uusi rockfestivaali. Rovaniemellä kesällä 2018 ensimmäistä kertaa järjestetty Rock In The City -niminen festivaali kasvaa kaksipäiväiseksi tapahtumaksi ja laajenee ensi kesänä käsittämään kaiken kaikkiaan yhdeksän suomalaista kaupunkia. Ensimmäinen kesän 2019 Rock In The City -festivaali järjestetään Kuopiossa kesäkuun puolivälissä. Sen jälkeen festivaali suuntaa Ouluun, Raumalle, Lahteen, Kouvolaan, Rovaniemelle, Lappeenrantaan ja Jyväskylään. Kesän viimeinen Rock In The City -festivaali järjestetään Joensuussa elokuun puolessavälissä.

Aikuisyleisölle suunnatun festivaalin tähtinä nähdään sekä Ruotsin suosituimpiin rock-yhtyeisiin lukeutuva Mustasch ja saksalaisen hevimetallin uranuurtaja Accept että kattava joukko suomalaisen rockmusiikin keskeisiä nimiä. Mukana ovat mm. suomirockin kulmakivi Eppu Normaali, Nightwish-tähti Marko Hietala, Jouni Hynysen luotsaama Kotiteollisuus, maailmallakin kestosuosiota nauttiva kemiläinen Sonata Arctica, legendaarinen Pelle Miljoona United, maaliskuussa uuden ”No More Hollywood Endings” -albuminsa julkaiseva Battle Beast, kotimaisen power metalin sanansaattaja Stratovarius, loistavasta livemeiningistä tunnettu rock-trio Melrose ja juuri 30-vuotisjuhliaan viettänyt vaasalaisyhtye Klamydia ja kovassa nosteessa oleva Atomirotta. Lisäksi helmikuussa uuden ”Usvaa putkeen” -rockalbumin julkaisevan Tuomari Nurmio & Spuget -yhtye heittää ensi kesän ainoat livekeikkansa Rock In The City -festivaaleilla. Esiintyjälistat elävät hieman kaupungin mukaan. Katso kaupunkikohtaiset esiintyjät kaupungeittain osoitteesta www.rockinthecity.fi

Livemusiikin lisäksi Rock In The City panostaa myös monipuoliseen ruoka- ja olutvalikoimaan. Festivaalin ikäraja on kahdeksantoista vuotta.

Rock In The City -festivaalit kesällä 2019:

Rock In The City Kuopio 14.-15.6.2019
Rock In The City Oulu 28.-29.6.2019
Rock In The City Rauma 5.-6.7.2019
Rock In The City Lahti 12.-13.7.2019
Rock In The City Kouvola 19.-20.7.2019
Rock In The City Rovaniemi 26.-27.7.2019
Rock In The City Lappeenranta 2.-3.8.2019
Rock In The City Jyväskylä 9.-10.8.2019
Rock In The City Joensuu 16.-17.8.2019

Festivaalin liput tulevat myyntiin 24.1.2019 klo 9.00 Ticketmasterissa.

www.rockinthecity.fi
https://www.facebook.com/rockinthecityfinland/

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here