Koti Metalliluolan uutiset King Satanilta “Black Magick Abraxas” -albumi 6.11.2026 – “Light of Darkness” single...

King Satanilta “Black Magick Abraxas” -albumi 6.11.2026 – “Light of Darkness” single julki

Kuva: Joonas Juntunen
MAINOS:



Tiedote  13.5.2026

Maaliskuussa todellisen jymy-yllätyksen blueskitaristi Erja Lyytisen kanssa Black Magick Rock ‘N’ Roll-singlellä tarjoillut King Satan on julkaissut tulevan albuminsa julkaisupäivän. Nuclear Blastin ylläpitämän Blood Blast Distributionin kautta julkaistava Black Magick Abraxas -albumi julkaistaan 6. marraskuuta, ja nyt siltä saadaan biisi, joka saattaa vaikuttaa metallin kuuntelijoihin yllättävällä tavalla, tunnelina uuteen maailmaan:

Light of Darkness -single on industrial metallia ihmisille, jotka eivät tykkää industrial metallista. Eikä tämä biisi taida edes olla industrial metallia. Kuten ei varmaan puolet meidän biiseistäkään. Mutta se ei ole tärkeää. Se mikä on tärkeää, on tietysti se, että tässä kappaleessa on blast beatia ja discokomppeja miksattuna yhteen. Ollaan vissiin aika hankalasti kategorisoitava bändi, mutta valitettavasti me tehdään musiikkia kuunneltavaksi eikä kategorisoitavaksi. Tässäkin kappaleessa kuulet vaikutteita sinfonisesta metallista, klassisesta musiikista ja uskonnollisista virsistä, jotka on yhdistetty meidän rokkaavaan industrial metalliin (joka ei edes ole industrial metallia) ja jonka tahdissa voi tanssia ja/tai moshata”, King Aleister Satan kommentoi.

Sanat: Santtu Kainulainen
Sävellys: Santtu Kainulainen, Petri Heinonen, Erkka Rautiainen, Mika Kumpunen, Katja Isosaari
Miksaus: Santtu Kainulainen, Raw Version Productions Studio, Tampere
Masterointi: Janne Tolsa, Studio Note On, Kuopio
Nauhoitus: Raw Version Productions Studio & DTT Studio
Tuottajat: Santtu Kainulainen & Janne Tolsa
Label: Blood Blast Distribution

King Satanin “death metal disco” -tyyli on vapauttanut yhtyeen hyvin monimuotoiseen ilmaisuun, joka näkyy myös tänään julkaistun, tulevan albumin kansikuvassa, jonka on suunnitellut M. T. Salminen. Mustan huumorin ja bändin sisäisen “kaunotar ja hirviö” -tematiikan höystämällä tiellä on kaistaa kehitellä kaikenlaista lystiä. Nyt julkaistu uusi iloluontoinen single kuvastaa hyvin King Satanin punaista lankaa, jossa järkevää on se, että asioissa ei ole välttämättä mitään järkeä.

“Kuten ei myöskään tässä minun ohjaamassani musiikkivideossa tälle kappaleelle, eikä siinä, että Aku Ankka käyttää uimapukua. Mutta me silti kykenemme ymmärtämään molempia jollain syvemmällä atavistisella tiedoisuuden tasolla, jonka moderni yhteiskunta on tyystin unohtanut. Jos vain annamme itsellemme luvan. Eläköön Lucifer!”, King Aleisteir Satan lisää.

Tulevalla Black Magick Abraxas -albumilla ovat mukana seuraavat kappaleet:
1. Black Magick Rock ‘N ‘ Roll (feat. Erja Lyytinen)
2. Light of Darkness
3. Fire in the Hole
4. Hate Me Baby
5. Abraxas Rising
6. Far Beyond Good and Evil
7. The Devil Made Me Do It
8. Down by the Sins
9. Ride the Lion (CD/LP Bonus) 
KANSI: M. T. Salminen

Bändi nähdään kesän aikana valikoiduilla keikoilla, joista ensimmäinen koittaa jo tänään:

13/05 – Lahti (Lahti Metal BBQ presents: Torvi) /w Torchia, Reflection Dies
13/06 – Helsinki (See You In Hell Club, Bar Loose) /w Old Moon (USA), Themata
17/07 – Vizovice, Czechia (Masters Of Rock Festival)
20-21/11 – Helsinki (Hellsinki Industrial Festival: King Satan feat. Erja Lyytinen special show!)

www.kingsatan.net

 

Lähde: Ginger Vine Management & PR