Koti Metalliluolan uutiset Turmion Kätilöitä uusi “Lunastakaa”-single, jossa kyytiä saavat vallan väärinkäyttäjät – “Resodance”-albumi julkaistaan...

Turmion Kätilöitä uusi “Lunastakaa”-single, jossa kyytiä saavat vallan väärinkäyttäjät – “Resodance”-albumi julkaistaan 23. lokakuuta

Kuva: Marc Sabat

Tiedote 27.8.2026

Aiemmin tänä syksynä tulevan Resodance-pitkäsoittonsa julkaisupäivän uutisoinut ja Raivotarjonta-singlellä uuden levyn pelin avannut Turmion Kätilöt julkaisi uuden singlen. Nyt julkaistu single ja video Lunastakaa jatkaa yhtyeen mukaan “Kätilöille ominaista kieron mustan huumorin, raskaan industrial metalin ja elektronisen sykkeen loistavaa yhteiseloa”.

Kappale höystettiin musiikkivideolla.

”Erilaiset demot ovat yleensä jääneet odottamaan oikeaa hetkeä julkaisemista varten. Kun tein tätä, minusta tuntui heti, että tämä ei ehkä päädy odotuslistalle – ainakaan kovin pitkäksi aikaa”, kappaleen säveltäjä RunQ kommentoi.

Kuten Turmion Kätilöillä yleensäkin, reippaan poljennon takaa löytyy toinen taso.

”Kirjoitan kappaleita usein peiliin katsomalla, mutta Lunastakaa-kappaleen kohdalla peilistä tulikin ikkuna. Sanoitus syntyi uutisjutuista, jotka käsittelivät vallan väärinkäyttöä ja hyväksikäyttöä sekä kysymyksiä siitä, kuinka pahasti ihminen voidaan rikkoa ja voiko tapahtuneelle koskaan saada oikeutta tai hyvitystä.
Rakastan kappaleen iloisen ja energisen tunnelman sekä sen välillä vallitsevaa kontrastia, miten sanoitus kääntää tuon maailman groteskiksi – se on yksi niistä asioista, joita rakastan eniten Turmion Kätilöissä”Shag-U sanoo ja jatkaa:

“Myöhemmin joku löysi sanoituksesta myös itseironisemman tulkinnan: artistit muuttavat itsensä hyödykkeiksi rahan, näkyvyyden tai hyväksynnän vastineeksi. Se sopii tähän maailmaan pelottavan hyvin.”

Turmion Kätilöt julkaisi jo aiemmin tulevan, uransa tähänastisista esiintymisistä massiivisimman Colossal Disco -keikan Helsingin jäähallissa 24. lokakuuta. Liput syksyn spektaakkeliin on myyty liki loppuun, mutta joitain lippuja on vielä saatavilla täällä. Lisäksi Kätilöt nähdään Lahden XXL Mössön lauteilla 7. marraskuuta.

23. lokakuuta Nuclear Blastin kautta julkaistavalta Resodance-albumilta löytyvät seuraavat biisit:
Nostajat
Kunnioita
Pöytäviinaa Ja Pimeitä Naisia
Amon-Ra
Hallelujah!
Näe Minut
Lunastakaa
Karma
Levolle Laske
Teloitus
Raivotarjonta
In Our Dreams (to be continued 1)

Resodance on nyt myös tilattavissa ennakkoon niin perinteisissä muodoissa kuin erikoisvinyyleinä, katso kaikki versiot täältä.

Turmion Kätilöt on:
MC Raaka Pee – laulu
Master Bates – basso
Run-Q – koskettimet
DQ – rummut
Shag-U – laulu
Bobby Undertaker – kitara

FACEBOOK | WWW | INSTAGRAM | TWITTER

 

Lähde: Ginger Vine Management & PR