Stratovarius – Dreamspace (1994)

MAINOS:




Kotimaisen voimametallin pioneerijulkaisu ”Dreamspace” ilmestyi Stratovariuksen toimesta 30 vuotta sitten helmikuussa 1994. Albumilla yhtye jatkoi nopeasti edennyttä kehityskaartaan tummasävytteisen ja melodisen metallin saralla.

Kokoonpanomuutokset olivat olleet läsnä myös bändin kahdella aiemmalla täyspitkällä ja näiltä ei ”Dreamspacella” vältytty. Sami Kuoppamäki tuurasi rumpuosuuksien osalta kätemsä loukannutta perustajajäsen Tuomo Lassilaa muutamassa kappaleessa ja Jari Kainulainen debytoi bassossa.

Albumi on saanut muiden yhtyeen varhaisvaiheen julkaisujen tavoin kulttimainetta. Näkökulman ymmärtää, sillä erityisesti ”Dreamspace” sisältää oman tunnelmansa ja vaikka Stratovariuksen myöhemmin maailmanlaajuiseen maineeseen nostanut soundi sekä tyyli ovat havaittavissa, sovitukset ovat selvästi laajemmalla kaarella piirrettyjä. Levyä on myös suhteutettava ajankuvaan, vuoteen 1994, jolloin tämänkaltainen materiaali ei ollut suosionsa huipussa, eikä vertailukohtaa muutamia ulkomaisia poikkeuksia lukuun ottamatta juuri ollut.

Valitettavasti nämä seikat eivät peitä alleen kiekon epätasaisuutta, mikä 30 vuoden jälkeen erottuu entistä selkeämmin. Sen kautta fokusta, jonka johtohahmo Timo Tolkki sai bändin tekemiseen vain parissa vuodessa tämän jälkeen, on pakko arvostaa.

Albumilta löytyy myöhempien vuosien rivakkuutta ja melodisuutta, mutta vastaavasti osa ideoista pyörii päämäärättömästi keskitempoisissa kliseissä, kuten ”Tears Of Ice” ja ”Abyss” -esityksissä. Voimametalliin kuuluu olennaisena osana tietynlainen juustoisuus, mutta juusto ilman voimaa on – vain juustoa.

Onnistumisiin kuuluva ”We Are The Future” on selkeää Helloweenia tarttuvalla kertosäkeellä ja ”Hold On To Your Dream” sykähtelee tutun Stratovariuksen keinoin. ”Reign On Terror” sekä ”Shattered” puolestaan yllättävät raskaudellaan. Muutama kappale on selvästi pohdiskelevampi ja erityisesti kolme ensimmäistä sävellystä kuulisi mielellään ”Empire”-kauden Geoff Taten esittämänä sekä Queensrÿchen huippuaikojen tuotannolla säestettynä.

Tolkin tuotanto ei ole kestänyt aikaa, ja albumi hyötyisi täydellisestä uudelleen miksauksesta sekä masteroinnista. Antti Ikosen taidokkaasti soittamia koskettimia voisi nostaa selvästi enemmän esiin. Huolimatta puutteista, suosiota kerättiin erityisesti Japanissa ja aikakauden arviot olivat pääosin positiivisia.

Bändin osakkeet nousivat tasaisesti, mutta muutoksen tuulet puhalsivat jälleen. ”Dreamspace” jäi viimeiseksi Tolkin laulamaksi Stratovarius-levyksi. Mikään Yngwie Malmsteen mikrofonin äärellä Timo ei toki ollut, mutta viedäkseen yhtyeen seuraavalle tasolle, vaadittiin korkeammalta ja kovempaa sanoman toimittavaa vokalistia. Seuraavalle ”The Fourth Dimension” -albumille tämä löytyi, kun Timo Kotipelto saapui riveihin.

Vuoden 1994 Stratovarius-kokoonpano hajosi väistämättä palasiksi, eikä näitä biisejä ole settilistassa kuultu enää Tolkin kauden jälkeen. Kitaristi on väläytellyt jonkinlaista reunionia useaan kertaan ja viime kesällä ilmoitti palanneensa Lassilan ja Ikosen kanssa yhteen Timo Tolkki’s Strato -nimikkeen alla. Uuden albumin ”Return To Dreamspace” on viimeisimmän tiedon mukaan tarkoitus ilmestyä myöhemmin tänä keväänä.

Tätä odotellessa “Dreamspace” on mielenkiintoinen otos 30 vuoden takaisesta kotimaisesta raskaan musiikin maailmasta, mutta myöhemmin ulkomaat valloittaneen yhtyeen katalogin parhaimmistoon se ei kuulu.

7-/10

Ville Krannila

1.Chasing Shadows
2.4th Reich
3.Eyes Of The World
4.Hold On To Your Dream
5.Magic Carpet Ride
6.We Are The Future
7.Tears Of Ice
8.Dreamspace
9.Reign Of Terror
10.Thin Ice
11.Atlantis
12.Abyss
13.Shattered
14.Wings Of Tomorrow

Profiili |  + artikkelit

Hevimaailmassa vaellettu jo 1980-luvulta. Monipuolisen metallimusiikkiin syventymisen, perheen sekä työn ohella ajan vievät kolme koota; kirjoittaminen, koulutus ja kuntoilu.