Tiedote 9.4.2025
”Bullshit sukeltaa syvälle hypoteettiseen orwellilaiseen tulevaisuuden dystopiaan sekä koko yhteiskunnan muuttumiseen. Kappalella on kantaaottava sanoma todellisuuden vääristämistä ja systemaattista kontrollia vastaan. Toivottavasti single myös provosoi keskustelua siitä minne moderni maailmamme on menossa”, bändi sanoo.
Edellisen Dangerous-singlen tapaan Ted Jensenin masteroima Bullshit venyttää myös Shiraz Lanen aiemmin kuultuja musiikillisia rajoja, ja biisin musiikillinen maailma on samalla myös yksi loppuvuodesta Frontiers Music Srl:n kautta ilmestyvän uuden studioalbumin kulmakivistä.
”Uskomme, että tämä on biisi, joka kestää aikaa”, Shiraz Lane lisää.
Shiraz Lane on tällä hetkellä syvällä studion syövereissä, mutta tekee koukkauksen livelavoille esiintyäkseen kevään ainoalla keikallaan Suomessa pitkäperjantaina 18. huhtikuuta Tampereen Olympiassa. Tämän jälkeen Shiraz Lane matkaa Belgiaan Wildfestiin ja suuntaa kesäkuussa Brittikiertueelle, jonka lisäpäivät julkaistaan myös tänään.
Tähän mennessä julkaistut tulevat keikkapäivät ovat:
18.4. Olympia, Tampere (FI)
24.5. Wildfest (BE)
14.6. Lisää Löylyä Festival (FI)
Shiraz Lane UK tour:
* Support XIII DOORS
19.6. Love Rocks Festival – Bornemouth (UK)
20.6. The Northern Club – Pontefract (UK)
21.6. Billy Bootleggers – Nottingham (UK)
22.6. Cart And Horses – London (UK)
23.6. The Giffard Arms – Wolverhampton (UK)
24.6. Fuel Rock Club – Cardiff (UK)
25.6. Tivoli – Buckley (UK)
26.6. Waterloo Music Bar – Blackpool (UK)
27.6. Wildfire Festival – Wanclockhead (UK)
29.8. Ripollet Rock (ES)
6.9. ÅlvikRock (NO)
9.11. Lion Rock (ES)
Sekä Bullshit että koko tuleva albumi on tehty yhteistyössä tuottaja Per Aldeheimin kanssa, saman miekkosen, joka on loihtunut myös yhtyeen toistaiseksi menestyneimpien Carnival Days– ja Vibration I -julkaisujen soundit.
WEBSITE | INSTAGRAM | TIKTOK | FACEBOOK | SPOTIFY
Lähde: Ginger Vine Management & PR