Tiedote 25.2.2026
Suomalaisen metallikentän omaleimaisimpiin ja lupaavimpiin yhtyeisiin lukeutuva Rioghan jatkaa tänään Frozen-EP:nsä julkaisua uuden Chapter IV: 520 -singlen voimin. Modernin metallin, synkän popin ja progressiivisien koukkujen värittämä EP on yksi kokonainen sävellys, joka saa alkunsa yhtyeen Madonna-versioinnista. Sävellyksen lisäksi myös laulaja Rioghan Darcyn runojen pohjilta kirjoitettu EP:n tarina on yhtenäinen kokonaisuus.
”EP kertoo hyvin lyhyistä, mutta merkityksellisistä hetkistä – aluksi jäätynyt sydän kokee hetken, jolloin on aika rohkaistua, ja alkaa varovaisesti lämpenemään. Jää alkaa sulamaan, ja ensimmäiset pisarat vuodatettuaan, sydän raottaa oveaan, ja kutsuu rakkauden takaisin sisään. Tämn myötä taivas aukenee, ja siivet saavat tuulen alleen. Lopputulos on kuvaus siitä, kuinka Kept-albumin teemoista on päästy eroon. Samalla se merkitsee erään aikakauden loppua ja uuden alkua”, Rioghan Darcy vihjailee.
Tänään julkaistun Chapter IV: 520 -singlen nimi juontaa juurensa nettislangiin, ja se tarkoittaa ”I Love You”. EP:n tarinassa kappaleella on oleellinen rooli, kun taas sävellyksenä se on EP:n tarttuvimpia huippuhetkiä. Rioghanille tuttuun tapaan, EP:n kaikki kappaleet saavat seurakseen Aarni Visualsin kanssa yhteistyössä loihditut musiikkivideot. 520-singlen musiikkivideon näet täältä, ja kaikki loput videot voit katsoa täältä.
Ainoana fyysisenä versiona Rioghan julkaisee Frozen-EP:stä äärimmäisen rajoitetun 25 kpl vinyylipainoksen. Blue & white marble -vinyylille kaiverrettu painos jakaantuu vielä viiteen 5kpl erään, joissa on kaikissa eri kansikuvat. Paketin mukana tulee myös kaulakoru, nimmaroitu juliste sekä käsinkirjoitetut sanoitukset. Tilaa omasi ennakkoon täältä.
Frozen-EP julkaistaan huhtikuun 10. päivä. Kitaristi Teemu Liekkalan äänittämän ja miksaaman EP:n on masteroinut Grammy-ehdokkuuden sekä useita alan palkintoja vastaanottanut Robin Schmidt.
Frozen-EP:n kappalelistaus:
1. Frozen
2. Moment
3. Teardrop
4. 520
5. Sky
EP:n Julkaisupäivänä Rioghan esiintyy Tampereella Bar Kotelossa. Julkkarikeikalla mukana ovat myös Time Primer sekä Joviac, joten progressiivisen musiikin ystäviä tullaan hemmottelemaan perinpohjaisesti pitkän kaavan mukaan.
Rioghanin keikkakalenteri on saanut muitakin mielenkiintoisia lisäyksiä. Maaliskuun 9. päivä yhtye esiintyy Helsingin Kulttuuritalolla maailmanlaajuiseen suosioon nousseen grandsonin kanssa. Lisätiedot täältä. Tänä keväänä Rioghan myös kiertää Suomea I Am Your Godin kanssa, ja kesäkuussa bändi nähdään ensimmäistä kertaa järjestettävällä Ankea Festivalilla Tampereella.
”Meillä on todella siisti kevät edessä. Uunituoreiden kappaleiden kanssa suunnataan tien päälle, ja matkan varrella on luvassa keikkoja todella hienojen artistien kanssa! Grandsonin supportina päästään aluksi korkkaamaan legendaarisen Kulttuuritalon lauteet, ja alkukesästä on luvassa ensimmäistä kertaa järjestettävä Ankea Festival, jota odotetaan innolla. Line-up on niin loistava, että todennäköisesti meidän porukka olisi siellä vaikkei edes esiinnyttäisi!”, Teemu Liekkala kommentoi.
Rioghan – Spring 2026:
9.3. Kulttuuritalo, Helsinki w/ grandson
27.3. Kantakrouvi, Oulu w/ I Am Your God
28.3. Bar 15, Seinäjoki w/ I Am Your God
10.4. Bar Kotelo, Tampere w/Time Primer, Joviac – Frozen-EP:n julkkarikeikka
8.5. Tiivistämö, Helsinki w/ I Am Your God
6.6. Ankea Festival, Tampere
Rioghan on:
Laulu – Rioghan Darcy
Kitara – Teemu Liekkala
Kitara – Tero Luukkonen
Basso – Antti Varjanne
Koskettimet – Aleks Toppari
Rummut – Valtteri Revonkorpi
RIOGHAN | INSTAGRAM | FACEBOOK
Lähde: Ginger Vine Management & PR










