Radux julkaisee debyyttinsä alkusyksystä – tuplasinkku nyt julki

Kuva: Sami Hinkkanen
MAINOS:




Tiedote 19.5.2023

Vajaa 10 vuotta sitten perustetun tamperelaisen speed metal -yhtye Raduxin esikoisalbumi ilmestyy alkusyksystä. Levy kantaa nimeä It’s Going to Be a Great Day ja sen takana on saksalainen GoldenCore Records. Nyt tulevalta debyytiltä on lohkaistu tuplasingle War of the Few/Ceasing to Exist.

Tähän mennessä varmistuneet Radux-keikat:
10.6. Enlightery Puotila, Helsinki. Mukana myös Rapid, Green King, Emissary & Orbiter
29.7. Atomic Grass Vol.2: Tukikohta, Oulu. Mukana myös Spiritus Mortis, Revulsion, Green King, Napalm Ted, Spiritual Holocaust, Deep River Acolytes & The Howl
12.10. Varjobaari, Tampere
13.10. Lepakkomies, Helsinki
3.11. Tukikohta, Oulu

KOKOONPANO
Juho Vaarala – laulu & basso
Joacim Osenius – kitara
Markus Kyrölä – kitara
Akseli Vihriä – rummut

DISKOGRAFIA
Radiation Kills -demo (2015)
Last Ones to Survive -demo (2016)
Disaster Imminent -EP (Svart 2018)
It’s Going to Be a Great Day (GoldenCore 2023)

https://www.facebook.com/RaduxBand
https://www.instagram.com/raduxspeedmetal/


Lähde: Metal Asylum Promotions

Profiili |  + artikkelit

Heavyn moniottelija, vapaa-ajattelija, satanistisuvakki ja humanisti. Metallin maku suussa on vahvasti black-painotteinen, vaikka Judas Priest on se suurin rakkaus. Suunnittelen ja ylläpidän Luolan nettisivua ja brändi-ilmettä. Kirjoitan artikkeleita, arvioita, uutisia ja haastatteluja sekä kuvaan keikat ja festarit. Odotan, että Martti Servo tekisi joskus metallialbumin.

Metalliluolan uutistoimitus. Tällä hetkellä uutisia ja tiedotteita julkaisevat Ville Krannila, Pete Alander, Mikko Huuhka ja Joni Renko.