Tiedote 2.11.2023
Jyväskyläläinen stoneria ja goottirokkia yhdistelevä Tomumaja julkaisi ensimmäisen tuplasinkkunsa ”Stoner Goth” Halloweenina 31. lokakuuta.
Teos nauhoitettiin porilaisessa Musiikkihuone-studiossa kolmen päivän mittaisessa sessiossa. Sinkulle valikoitui kaksi hyvin erilaista kappaletta, jotka kuvastavat yhtyeen muuntautumiskykyä raskaista riffittelyistä ja goottisista tunnelmoinneista aina psykedeelisiin jameihin asti. Julkaisun nimi kuvastaa niin tuplasinkun tyyliä kuin yhtyeen musiikkia yleisestikin.
Jyväskylässä perustettu Tomumaja on operoinut stonerin ja goottirockin välillä vuodesta 2019 alkaen. Genrerajoja rikkova yhtye kävi kesällä 2022 nauhoittamassa kaksi kappaletta, jotka julkaistiin ennakkoon Bandcampissa, mutta virallisen julkaisun myötä löytyvät kohta myös Spotifysta, sekä muista tutuista suoratoistopalveluista.
Julkaisun nimen mukaisesti kappaleet ovat kaunis yhdistelmä gootti rock-tyylistä atmosfääristä tunnelmointia sekä raskasta stoner rock-/metal-riffittelyä, jossa äänimaisemat sulautuvat yhteen hyvin persoonallisella tavalla. Sinkun ensimmäisen kappaleen, mystisen ja doomihtavan ”Terran Archivesin” tunnelmalliset puhtaat osiot vuorottelevat groovaavien säröriffien kanssa, kunnes siirrytään psykedeelistä rock-jamia muistuttavaan soolo-osioon ennen kappaleen kliimaksista tarttuvaa kitaramelodiaa. Toinen kappale, ”Rune Thief”, on suoraviivaisempi heavy metal-tyylinen teos, mikä sisältää enemmän puskevia rumpukomppeja ja karjuvia lauluosuuksia, ja jossa goottivaikutteet nousevat esiin etenkin kappaleen loppupuolella.

Tracklist:
1. Terran Archives
2. Rune Thief
Kansitaide: Eero Lilja
Tomumaja on:
Sakari Lilja – kitara
Olli Luoma – kitara
Eero Lilja – basso
Taneli Jokela – rummut
Oskar Tunderberg – laulu
https://www.facebook.com/tomumaja/
https://www.instagram.com/tomumajaband/
https://tomumaja.bandcamp.com/album/stoner-goth
Kuva: Nelli Kiviluoma
Lähde: Tomumaja
Metalliluolan uutistoimitus. Tällä hetkellä uutisia ja tiedotteita julkaisevat Ville Krannila, Pete Alander, Mikko Huuhka ja Joni Renko.