Tiedote 26.3.2025
Iso-Britanniasta St Albansin kaupungista saadaan vieraita Helsinkiin lokakuussa, kun Suomessa useasti menestyksellä keikkaillut Enter Shikari saapuu myös Helsingin Apolloon. 23. lokakuuta kuultava keikka on osa useasti varsinkin live-esiintymisistään palkitun yhtyeen tämän vuoden aktiivista kiertuetta. Enter Shikari on kertonut haastatteluissaan
Bändi on julkaissut urallaan tähän mennessä seitsemän menestyksekästä studioalbumia, joista viimeisin A Kiss For The Whole World saatiin kuultavaksi kaksi vuotta sitten ja päätyi myös Iso-Britannian albumilistan ykköseksi. Vuosien aikana yhtyeen keulamies ja tuottaja Rou Reynolds on julkaissut myös kirjoja, ja yhtyeestä julkaistiin myös bändin uraa luotsaava biografia Standing Like Statues – The Enter Shikari Biography vuonna 2022.
Tarinan mukaan Reynoldsin enon omistaman veneen mukaan nimetyn Enter Shikarin viimeisimmästä vierailusta Suomessa on ehtinyt vierähtää jo viisi vuotta. Tähän mennessä urallaan jo noin 3000 keikkaa tahkonut ja esimerkiksi viime vuonna Wembley Arenalla esiintynyt Enter Shikari nähdään ennen keikkaansa Suomessa muun muassa jättimäisillä Reading- ja Leeds-festivaaleilla.
Lokakuuta odotellessa pääset Enter Shikarin maailmaan katsomalla Sorry You’re Not A Winner -taltioinnin Wembley Arenalta täällä.
Enter Shikari on:
Rou Reynolds – laulu, ohjelmointi
Rory Clewlow – kitara, laulu
Chris Batten – basso, laulu
Rob Rolfe -rummut, laulu
Enter Shikari + support
Apollo, Helsinki
23.10.2025
Liput tulevat myyntiin perjantaina 28. maaliskuuta kello 11 Ticketmasterissa.
Lipun hinta: 38,50 € (sis. palvelumaksut)
K18
Lähde: Ginger Vine Management & PR