Bright & Black -live with Nordic Pulse Orchestra, conducted by Kristjan Järvi & featuring Eicca Toppinen @Finlandia-talo, Helsinki 17.5.2025.

MAINOS:



Metallin ja klassisen musiikin rajoja rikkova Bright & Blackin konserttikiertue saapui Suomeen toukokuussa, kun Apocalyptican soolosellisti Eicca Toppisen ja virolaisen kapellimestari Kristjan Järven johtaman Nordic Pulse Orchestran muodostama ainutlaatuinen kokoonpano esiintyi Helsingin Finlandia-talossa.

Ryhmä toi lavalle vaikuttavan musiikillisen kokonaisuuden, jossa metallimusiikin raskaat riffit kohtasivat klassisen musiikin orkestraalisen loiston. Kyseessä on uuden ajan musiikillinen laajasti huomiota herättänyt ilmiö, joka yhdistää kaksi voimakasta genreä tavalla, jota ei ole aiemmin kuultu.

Bright & Blackin poikkeuksellisen moniulotteinen musiikillinen seikkailu on koskettanut kuulijoita sekä myös artisteja sieluun pureutuvalla tavalla. Yhtyeen vuonna 2024 ilmestynyt esikoisjulkaisu ”The Album” sekä lukuisat konsertit halki Euroopan ja jopa Hong Kongin ovat keränneet osakseen loistavia arvioita. ”The Album” on kiehtova sekoitus klassista musiikkia ja metallia. Se on taianomainen projekti, joka on luovuuden, avoimen mielen ja tahdonvoiman tulos.

”Ei perinteistä sinfonista metallia, vaan jotain aivan uutta ja rajat ylittävää”, ”yksi puhtaimmista koskaan tuotetuista orkesterialbumeista”,jättää pysyvän jäljen ja kestää aikaa”, ”yksi vuoden kovimmista julkaisuista” ja ”vahva ehdokas vuoden parhaaksi metallijulkaisuksi” ovat vain muutamia teoksen saamia ylistäviä kansainvälisiä arvioita.

Bright & Blackin luomistyössä on ollut mukana useita metallimusiikin suurnimiä ja visionäärejä. Teoksen säveltäjiä ovat Eicca Toppinen (Apocalyptica), Fredrik Åkesson (Opeth), Erik Danielsson (Watain), Nico Elgstrand (Entombed AD), Tomas Haake ja Dick Lövgren (Meshuggah), tuottaja/taiteellinen johtaja Jacob Hellner sekä tallinnalaissyntyinen kapellimestari Kristjan Järvi.

Kristjan Järvi tunnetaan innovatiivisen kapellimestarityönsä ohella
Nordic Pulse Orchestran perustajajäsenenä ja taiteellisena johtajana.

”Vaikka Metal Hammer arvioi ’The Album’ -levymme viime vuoden parhaiden metallijulkaisujen joukkoon, on tämä teos, joka kokemuksena toimii parhaiten livenä”, kertoo Järvi.

Suomalaisväriä konserttiin toi kotimaisen Apocalyptican keulahahmo ja säveltäjä-tuottaja Eicca Toppinen.

”Olemme Bright & Blackin kanssa luoneet musiikillisen kokemuksen, joka on jotain täysin uutta ja jännittävää paitsi meille, myös kuulijoillemme. Tämä on ollut uskomaton matka taiteen eri mahdollisuuksiin, enkä malta odottaa, että pääsemme tuomaan tämän uudenlaisen musiikkielämyksen myös yleisölle Helsingissä”, innostuu Toppinen.

Klassisia perinteitä moderneihin teknologisiin mahdollisuuksiin ja nykyaikaisiin vaikutteisiin yhdistelevä Nordic Pulse Orchestra on tehnyt yhteistyötä muun muassa Coldplayn, Brian Enon ja Max Richterin kanssa. Nordic Pulse Orchestra tuo tuoreen ja jännittävän näkökulman genrensä perinteisiin. Konserteissa poikkeuksellisesti seisaaltaan esiintyvä orkesteri toi konserttiin sinfonisen voiman ja klassisen musiikin syvyyden.

Konsertin tuotannosta vastasivat alan huipputekijät. Bright & Blackin perustaja ja taiteellinen johtaja Jacob Hellner on ansioitunut muun muassa Rammsteinin, Clawfingerin, Apocalyptican sekä Emtombed AD:n tuottajana sekä lukuisten TV-, elokuva- ja lavaproduktioiden säveltäjänä.

Projektin toinen perustaja ja taiteellinen johtaja on menestyksekkään A&R-uran omaava managerilegenda Per Kviman, joka johtaa Tukholmassa sijaitsevaa artistimanagerointiyritys Versity Musicia. Kviman toimii myös maailman suurimman artistimanageriorganisaation European Music Managers Alliance (EMMA) hallituksen puheenjohtajana.

Bright and Black on paitsi musiikillinen, myös visuaalinen konserttielämys, jossa musiikki todella herää eloon. Finlandia-talon valot sammuivat jo varhain ja konsertti alkoi artistiorganisaation logistisista syistä johtuen vartin etuajassa. Tilan täyttivät eteeriset äänet, kaiut ja huhuilut. Erikoinen kokemus käynnistyi jo ennen ensimmäistä nuottia ja oli kuin olisi astunut toiseen todellisuuteen ja kuin yleisö olisi kutsuttu johonkin suurempaan ja syvempään.

Nordic Pulse Orchestra ei ole orkesteri sanan perinteisessä merkityksessä, vaan bändi, mikä soittaa erilaisia instrumentteja ja operoi valtavalla soitinvalikoimalla. Lavalla nähtiin valtava määrä niin puhaltimia kuin jousi- ja lyömäsoittimia ja jopa suuri harppu toi oman sävynsä äänimaisemaan. Ilmaisu oli mahtipontisen raskasta, dynaamista ja monipuolista. Paikoin oli taas hyvin rauhallista, ikään kuin aika olisi pysähtynyt. Näissä hetkissä musiikki rauhoittui lähes meditatiiviseksi.

Paikoin kuultiin mitä erikoisimpia ääniä. Oli metallisia vingahduksia, pehmeitä huminoita ja elektronisia väreitä. Matalimmat taajuudet jyrisivät voimalla koko kehon läpi. Kaikessa oli siitä huolimatta selkeä rakenne ja tarkoitus ja kaoottisuus oli osa kauneutta.

Projektorilla lavan taustalle heijastetut kuviot ja symboliset kuvitukset täydensivät audiovisuaalisen kokemuksen. Valot olivat näyttävän hienovaraisia ja Bright & Black esiintyi alusta loppuun tunnelmallisesti melko hämärässä.

Aluksi biisien väleissä ei kuultu paljoa välispiikkejä tai taputuksia, vaan musiikki sai puhua puolestaan. Myöhemmin esityksen edetessä yleisöä otettiin mukaan enemmän ja mukaan mahtui myös hauskaa yleisönhuudatusta. Loppua kohden pari viulistia kävi istumaan ja soittamaan lavan reunalle.

Kristjan Järvi spiikkasi ”Go into your twilight senses and into beauty”. Hän mainitsi, että kaikki on kauneutta ja maailman kauneus on jotain, mitä ei voi selittää. Hän jatkoi, että ”Olemme täällä sinun, meidän ja kaikkien vuoksi. Olemme kaikki yhtä.” Ja siltä se tuntui. Lisäksi mieleen jäivät mystiset ja hymyilevät spiikit “Brightness… Follow me…” ja “You’re wonderful, Hell-sinki”.

Konsertti päättyi poikkeuksellisella tavalla, kun Järvi intoutui juoksemaan villisti ympäri katsomoa rumpunsa kanssa. Lisäksi Nordic Pulse Orchestran jäsenet alkoivat poistua lavalta yksitellen soiton vain jatkuessa. Soittajat jatkoivat riemukkaalla tavalla soittoaan kävellessään ulos, ikään kuin kappale ei koskaan todella päättyisi. Viimeisenä jäljelle jäivät vain rummut. Lopuksi kuultiin lämmin kiitos ”Love you guys, thank you for coming”.

 

Kuin kruununa illalle, Eicca Toppinen tuli tavattavaksi keikan jälkeen ja moni sai muistoksi yhteiskuvat ja nimmarit. Myynnissä oli monipuolinen kattaus erityisesti fyysisiä albumeita sekä vinyyli- että CD-formaatissa sekä Bright & Blackilta että Nordic Pulse Orchestralta. Muutamat kävivät miksauspisteen luona moikkaamassa myös Rammstein-velho Jacob Hellneriä.

Settilistaa ei valitettavasti ole saatavilla. Bright & Black esitti ”The Album” -pitkäsoiton lisäksi todennäköisesti myös ennen julkaisematonta materiaalia. Toivottavasti tämä uusi hieno projekti saa pian jatkoa!

Raportti: Riku Juutilainen
Kuvat: Aila Kapanen ©Metalliluola

Toimittaja |  + artikkelit

Intohimoinen livekeikoilla kävijä ja fyysisen musiikin raskaan sarjan keräilijä. Hifistä hullaantunut ja albumien teknisestä toteutuksesta kiinnostunut seikkailija, jonka sydän sykkii eniten Nightwishille, mutta tarkassa seurannassa on hard rockin ja perinteisen hevin monipuolinen maailma 70-luvun Black Sabbathista aina 2000-luvun sinfonisen metallin aaltoon asti kaikkine orkestereineen. Vapaa-ajalla ohjelmaan kuuluu frisbeegolf, jos radoille vain keikoilta ennättää.