Erja Lyytinen julkaisi uuden videon ”Smell the Roses” studioalbumiltaan

Kuva: Elsa Wellamo
MAINOS:



Tiedote 17.9.2025

Erja Lyytinen julkaisi uuden videon ”Smell the Roses” studioalbumiltaan. Hän aloitti myös keskiviikkona 17.9.2025 levynjulkaisukiertueen Tampereelta. Kiertue ulottuu kaikkiaan 12 paikkakunnalle ja jatkuu 4.10.2025 saakka.

Kiertueella Erja soittaa ”Smell the Roses” -levyn kokonaan, minkä lisäksi häneltä kuullaan myös vanhoja keikkahittejä. Erjan soittotyyli on siirtynyt vuosien varrella yhä lähemmäs hard rockia, mikä on kuultavissa erityisesti uuden levyn kappaleissa, mutta aistittavissa jo vuoden 2016 ”Stolen Hearts” -albumilta lähtien.

Ohessa uusi video Going to Hell, jota Erja pitää yhtenä levynsä lempibiiseistä. “Päätimme kuvata biisistä musavideon, jossa liekit ja tunteet roihuavat komean paholaisen vikitellessä helvetin tulille. Emme olleet aiemmin käyttäneet tulta elementtinä musavideolla, ja kuvaukset olivatkin erittäin jännittävät. Biisin sanoma herää uudelleen eloon visuaalisessa muodossa. Bluesia pidettiin ennen paholaisen musiikkina, joka yhdistyy tässä ajatukseen, että kukaan ei meistä ole toistaan parempi, vaikka niin uskottelisikin.”

Musiikkivideon on ohjannut Elsa Wellamo.

Konserttipäivät

17.09. FI – Tampere, Tavara-asema
18.09. FI – Helsinki, Tavastia-klubi
19.09. FI – Turku, Teatro
20.09. FI – Pori, Kehräämö
24.09. FI – Kouvola, Pato-klubi
25.09. FI – Kuopio, Maxim
26.09. FI – Oulu, Tullisali
27.09. FI – Seinäjoki, Rytmikorjaamo
01.10. FI – Savonlinna, House of Olaf
02.10. FI – Joensuu, Kerubi
03.10. FI – Mikkeli, Kulttuuritalo Tempo
04.10. FI – Jyväskylä, Lutakko

 

Linkit:

www.erjalyytinen.com
www.instagram.com/erjalyytinen
https://www.youtube.com/user/ErjaLyytinenOfficial
www.facebook.com/erjalyytinen
Keikat näet täältä: http://www.erjalyytinen.com/tour/

 

Lähde: Katja Toivanen/Helsinki Calling