Mystic Festival järjestettiin ensimäistä kertaa Gdanskissa ja vanhalla telakka-alueella.
Alunperin festarit on järjestetty Krakovan alueella, mutta ilmeisesti hommat eivät tarinoiden mukaan sujuneet juohevasti, joten järjestäjä päätyi vaihtamaan kaupunkia. Tapahtuman sijainti lähestulkoon Gdanskin keskustassa on todella oivallisesti järkeilty, sillä kaikki hotellit ja muut palvelut olivat kaikki parin kilometrin säteellä.
Itse festarit toteutuivat nelipäiväisenä tapahtumana, jossa pääesiintyjinä olivat Opeth, uudelleen aktivoitunut Mercyful Fate sekä legendaarinen Judas Priest. Ensimmäinen päivä oli käytännössä ottaen lämmittelypäivä, jossa entinen Celtic Frost -nokkamies Tom G. Warrior veti kaksi eri settiä kahden ryhmän toimesta. Tässä on nopea läpikatsaus Mystic Festivaaleista. Jokaisen kannattaa harkita vierailua….
KESKIVIIKKO 1.6.2022
Alue koostui kahdesta ulkolavasta eli Park Stage ja itse päälava sekä lisäksi pieni ulkolava. Telakka-alueen sisätiloihin oli rakennettu todella mahtavat klubifasiliteetit, jota näin suomalaisena vain ihmetteli ja tunsi pientä kateutta, kun kotimaassa ei ole saatu aikaiseksi tällaista konseptia.
Lämmittelypäivän täräytti käyntiin jenkkiläinen Spectral Wound. Setin alussa bändi aloitti jännästi Judas Priest -klassikko ”Painkillerin” rumpukompilla, josta sitten siirryttiin Spectral Woundin tyypilliseen vyörytykseen.
Sisälavalla aloitti jenkkiläinen death metal -kone Skeletal Remains. Keikka alkoi hieman myöhässä, ja tähän oli hyvä syy. Lentoyhtiö oli hukannut yhtyeen kamat, ja tämän vuoksi Skeletal Remains veti ainoastaan muutaman biisin poistuen sen jälkeen lavalta.
Warm-up päivä oli niin kiireinen, ettei taukoa ehtinyt pitää. LIKin jälkeen oli heti suunnitettava takaisin Park Stagille, kun Carcass aloitti shownsa ”Exhume To Consumella”. Setti koostui vanhoista Carcass-klassikoista ja samoin uudemmalla materiaalilla oli tärkeä paikka settilistassa.
Mitä tähän muuta voi sanoa? Carcass on Carcass. Nelikko veti perusvarman keikan, johon ei biisien puolesta sisältynyt yllätyksiä. Jeff Walker hauskutti puolalaista yleisöä muutamilla paikallisilla fraaseilla. Sen sijaan nykyisestä kitaristista ei ole täyttä varmuutta, kuka oli, mutta joka tapauksessa mies hoiti tonttinsa hyvin.
Jälleen kiireen vilkkaan sisälavalle, kun vanhan liiton Bay Area thrash metal -viisikko eli Heathen oli aloittamassa osuutensa. Heathenissa on aina ollut Lee Altus mukana, mutta mies on viettänyt aikaansa Exoduksen kanssa, joten tilalle oli nyt värvätty kanadalainen kaveri. Nykyisessä Heathen-kokoonpanossa ei ole jäljellä muita alkuperäisiä jäseniä kuin laulaja David White.
Kun Bay Area thrash- annos oli saatu päätökseen, Tom G. Warrior oli aloittamassa kahden tunnin urakkaansa. Ensimmäinen tunti oli täysin pyhitetty HellHammerin materiaaliin ja toinen tunti oli puolestaan sekoitus Tryptikonia sekä Celtic Frostia. Hellhammerin osuus koostui niistä legendaarisimmista Hellhammerin klassikoista, joita useat äärimetallistit ovat vuosikymmeniä soittaneet. Tunnin aikana kuultiin ”Messiah”, ”Aggressor”, ”Reaper” ja totta kai setin päättänyt ”Triumph Of Death”.
Warrior puhui ja kiitteli yleisöä vuolaasti siitä, että olivat seuranneet hänen edesottamuksiaan vuosien ajan. Tryptikonin osalta keikka aloitettiin ”Goetia”-kappaleella ja lopetettiin pitkällä ”The Prolonging” -biisillä. 2,5 tunnin ajan Tom G. Warrior veivasi lavalla materiaalia useamman vuosikymmenen ajalta. Olisi korkea aika saada kolmas Tryptikon-levy valmiiksi ja julkaisuun.
TORSTAI 2.6.2022
Toiselle päivälle ei ollut kiirettä. Tästä huolimatta tarjonta oli mielenkiintoinen ja vaihteleva eri genreistä toiseen. Saavuttuani paikalle päälavalla aloitti metalcorea esittävä Bleed From Within. Perinteistä metalcorea-osastoa edustava glasgowilainen viisikko veti shownsa läpi ilman suurempia odotuksia. Kiitettävästi bändi luovi setin läpi tässä vaiheessa suhteellisen vähäiselle yleisölle.
Heilung on taas näitä erikoisia tapauksia, jotka ovat yhtä kotonaan shamaani tapahtumassa kuin metalli festarilla ja kaikessa siltä väliltä. Heilungilla on kova kannatus eri genreissä, joten ei ollut ihme, että kakkoslavan alue oli suorastaan ammuttu täyteen. Lavalla oli kaiken maailman osviittaa ja tavaraa. Ryhmä aloitti ryhmäloitsulla, josta siirryttiin erilaisiin tanssi- ja esiintymisperformansseihin. Heilung näyttää komealta ja kaikki vaiheet on treenattu, mutta välillä ryhmä kuulostaa tylsältä ja suorastaan monotoniselta.
Torstain pääesiintyjänä nähtiin Opeth. Biisien pituudet ovat sitä luokkaa, ettei edes puolentoista tunnin soittoaikaan mahdu kuin rapiat yhdeksän numeroa ja päälle Mikael Åkerfeldtin ”vitsit”. Opeth veti siis kappaleen per levy ja useimmiten Åkerfelt yhdisti mukaan jonkin yhtyeen tai artistin, jotka tavalla tai toisella liittyivät biisiin. Esimerkiksi ”Demon Of The Fall” yhteydessä viitattiin lainaan Morbid Angelin ”Damnation”-kappaleesta. Tiedä sitten, kuinka paljon Åkerfelt heitti läppää näistä. Joka tapauksessa Opeth oli viihdyttävä ja shown täydensivät kohdallaan olleet valot ja soundit.
PERJANTAI 3.6.2022
Kolmas päivä aloitettiin metalcore-annoksella, kun brittiläinen The Raven Age aloitti päälavalla. Bändi on saanut buustausta soittaessaan Iron Maidenin kanssa pitkin poikin maailmaa. No kitaristi George Harris on toki Maidenin tunnetun basistin jälkikasvu. Kylmä fakta oli havaittavissa, Maidenin promo ei ole täysin kantanut hedelmää. Kenttä oli tyhjä ja vastaanotto vaisu. Totta kai soittoaika oli myös inhottava. Ammattilaisten asenteella setti vedettiin läpi siitä huolimatta, että vastaanottamassa oli niin pieni yleisö.
Puolan stoner/doom-ryhmittymä Dopelord asteli seuraavaksi Park Stagelle. Valitettavasti yhtyeen setti meni metsään ja pahasti. Äänestoistojärjestelmä petti täydellisesti ja kierrätti soundia niin pahasti, että olisi kuin yleinen hälytyssireeni alkanut soida. Puolan kaverit olivat lavalla ihmeissään ja niin oli myös miksaaja. Kaverit saivat raavittua keikan loppuun, mutta tekniset ongelmat pilasivat homman.
Death metallilla jatkettiin, kun pitkän linjan brittiläinen kuoloviisikko Benediction asteli päälavalle. Yhtye on kokenut uuden renessanssiajan, kun vokalisti Dave Ingram teki paluun. Viimeisin levy ”Scriptures” on todella k-o-v-a. Luonnollisesti uuden albumin materiaali oli vahvasti edustettuna setissä. Setti muilta osin koostui pitkäsoitoilla ”Grind Bastard” sekä ”Killing Music”. Yllätys oli se, että ”The Grand Leveller” oli tyystin sivuutettu.
Benediction oli voimissaan ja suorastaan liekeissä lavalla. Totta kai Ingram oli kovassa vedossa. Mies tykkäsi rupatella yleisön kanssa ja nautti lavalla olosta. Nyt se Benediction Suomeen!
Tribulationin viimeisin levy ”Where The Gloom Becomes Sound” tuli pahaan rakoon pandemian aikana ulos, joten albumi on jäänyt unohduksiin. Tribulation on ollut ennen livenä laadukas, mutta bändin tärkein lenkki, kitaristi Jonathan Hultenin lähtö oli paha takaisku. Tämä välittyi lavameiningistä. Jännät kieppumiset ja liikkeet ovat jääneet pois, sen sijaan perinteistä pönötystä oli tarjolla. Hultenin luoma magia yhtyeen live esiintymisiin oli nyt vain muisto. Harmi, sillä Tribulation soundien osalta toimi hyvin. Bändi on tulossa myöhemmin keikalle Suomeen Abbathin kanssa.
Setti räväytettiin käyntiin ”One Shot At Glorylla” ja kokonaisuudeltaan konsertti oli perusvarmaa Judas Priestiä. Halfordin ääni oli silkkaa brittiläistä terästä, mitään ongelmia ei missään vaiheessa ollut. Pakolliset raidat ”Living After Midnight” ja ”Hell Bent For Leather” ovat itseoikeutetusti aina mukana, joten kieltämättä oli mukava kuulla edes yksi uudempi kappale ”Lighting Strike” viimeisimmältä ”Firepower”-levyltä. Uutena ohjelmanumerona lavalla oli myös pumpattava härkä, joka ilmestyi keikan loppupuolella.
Lopuksi norjalaista black metallia ja sitä ei vielä ollut kuultu Mysticissä, mikä oli sinänsä yllätys. Mayhem sai kunnian edustaa norski bläkkiä. Norjalaisten setti oli jaettu kolmeen osaan. Ensimmäinen osa käsitti uuden ”Daemon” ja ”Chimera” -levyjen tuotoksia. Toinen osa oli ”De Mysteriis Dom Sathanas” -klassikolta kolme kappaletta ja lopuksi kolmannessa erässä kuultiin ”Deathcrush”-materiaalia sekä päätöksenä ”Carnage”.
LAUANTAI 4.6.2022
Lauantaina edessä oli festareiden viimeinen päivä. Tanskalainen Baest on ollut hyvässä nosteessa viime vuodet. Juutit ovat hakeneet vaikutteita vanhan liiton ruotsalaisesta death metallista kuten Lik-yhtyeen jalanjäljistä. Sen sijaan eroavaisuutena on se, että Baest ei soundannut niin selvältä Dismember/Entombed -jäljittelijältä verrattuna tähän aikaisemmin mainittuun Lik-kokoonpanoon. Baest ei tarjoa mitään uutta ja miksi pitäisi, kun death metal toimii tanskalaisten käsissä mallikkaasti.
Naispuolinen laulaja toi operettimaisia elementtejä Igorrrin musikkilliseen sekamelskaan. Homma pysyi kasassa läpi esityksen. Itse asiassa tämän tapainen musiikki olisi sopinut parhaiten sisätiloihin.
Witchcraft aloitti Park Stagella oman settinsä. Ensimmäiset biisit vakuuttivat ja kuullostivat todella hienolta stoner/doom metallilta, joissa erityisesti aloitusriffit olivat maagiset. Siinä vaiheessa kävin läpi kaikki alan legendat, mistä vaikutteita on haettu. Hieman ennen puolta väliä homma lässähti, sillä siinä kohtaa riffit ja sovitukset eivät vaikuttaneet enää niin kosmiselta doom metalilta.
Keikka aloitettiin klassikolla ”The Oath”, mutta seuraavana oli ohjelmassa aivan uusi sävellys ”Jackal Of Salzburg”. Kappale kuullosti puhtaalta Mercyful Fatelta, mutta kitaristi Hank Shermann ja King Diamond joutuvat vielä työstämään tätä. Sovitus vaatii vielä viilausta, jotta se yltäisi samalla tasolle edes 1990-luvun levyjen kanssa.
Kingin ääni oli kunnossa ja eikä edes vaimon tarvinnut peesata perässä, kuten on ollut tapana laulajan omilla keikoilla. Sen sijaan Kingin vaatetus herätti ihmettelyä, sillä kaapumainen vaatetus ja kruunu näyttivät kieltämättä hupaiselta. Sen sijaan pukin sarvet viittasivat selvästi ”Don’t Break The Oath” -LP:n kanteen. Muuten Kingi näytti Kingiltä maskeineen.
Yhtyeelle oli varattu reippaasti soittoaikaa, lähestulkoon puolitoista tuntia, mutta aikaa jäi käyttämättä rapiat 15 minuuttia. Yleisö rytmikkäästi vaati ryhmää tulemaan takaisin, mutta konsertti oli siinä. Sinänsä harmi, sillä olisivat voineet pari biisiä treenata enemmän, kun homma näytti kulkevan lavalla mallikkaasti. Mercyful Fate on tulossa Tuskaan, joten yhtyettä ei kannata missata.
Miten päästä Mystic-festareille Puolaan?
Suomalaisesta näkövinkkelistä katsottuna Gdanskiin on todella helppo matkustaa. Finnairilla on suorat lennot Gdanskiin eivätkä nämä ole hinnalla pilattu. Lisäksi Turusta on myös suorat lennot Gdanskiin. Lentokentältä pääsee Gdanskin keskustaan todella näppärästi. On mahdollisuus käyttää julkisia kuten junaa ja bussia, mutta taksilla pääsee kaikista yksinkertaisemmin. Taksin hinta on aivan naurettava, kun verrataan suomalaiseen taksien ryöstöhintoihin ja osamattomuuteen.
Hotelli kannattaa varata sopivalta etäisyydeltä Gdanskin telakalta. Max. kaksi kilometriä on sopiva matka telakalta, jos on aikomus kulkea jalkaisin. Ja luonnollisesti lippu on syytä hankkia. Näin yksinkertaista on matkustaa Gdanskiin ja Mystic festareille. Suosittelen lämpimästi, sillä Mystic on aivan loistava ja hienosti järkätty metallitapahtuma
https://www.mysticfestival.pl/en
Teksti ja kuvat: Arto Lehtinen