Site icon Metalliluola

Suotana ja Dead Shape Figure mukaan Maaliskuun Mustaan Messuun 21.3.2025

Tiedote 9.10.2025

Black March Events järjestää kahdeksannen Maaliskuun Mustan Messun ensi keväänä, lauantaina 21.3.2026 Lahdessa. Tapahtuma lukeutuu maassamme harvinaiseen joukkoon: Finlandia-klubilla myös tällä kertaa tapahtuva festivaali on tänäkin vuonna ikärajaton, anniskelualueen ollessa rajattu.

Kaikenikäiset metallifanit ovatkin löytäneet “Messun” omakseen ja suuntaavat maaliskuussa jälleen kokoontumaan Lahteen.

Tapahtuman pääesiintyjäksi saapuu aiemmin uutisoidusti Warmen, jonka elokuussa julkaistun “Band of Brothers”-levyn julkaisukiertue päättyy meille Lahteen.

Warmenin lisäksi Maaliskuun Mustan Messun ohjelmistoon on kiinnitetty kotimaiset Suotana ja Dead Shape Figure.

Suotana on rovaniemeläinen, alunperin vuonna 2005 kitaristi Ville Raution sooloprojektina perustama bändi. Yhtye on kokenut useampia kokoonpanomuutoksia vuoden 2015 debyyttialbuminsa ”Frostrealm” jälkeen. Sekstetti on julkaissut debyytin jälkeen kolme erittäin hyvän vastaanoton saanutta kokopitkää albumia: ”Land Of The Ending Time” (2018) ja ”Ounas I” (2023). Se sai vuoden 2025 elokuussa jatko-osan ”Ounas II” ja nyt Suotana saapuu Lahteen esittelemään näyttävän shownsa.

Vuodesta 2004 operoinut Dead Shape Figure on toimittanut äärimmäistä intensiteettiään skandinaavisen thrash-diplomaatin lailla pääasiassa vientiin, kymmenien maiden lavojen ja yleisöjen päiden päällä tampaten.

Debyyttilevyn The Grand Karoshin ja viimeisimmän, viidennen täyspitkän The Sworn Bookin välissä bändi ja maailma ovat muuttuneet, mutta pysyvää on se energia, jolla DSF:n metalli luikertelee korvasta sisään ja tulee jalkapohjasta ulos.

Uuden, vuonna ’26 julkaistavan materiaalin kimpussa hääräävän, samalla surutyötä kitaristinsa Seppo Nummelan äkillisen poismenon johdosta tekevä yhtye nähdään kyseisenä vuonna poikkeuksellisesti myös Suomessa livenä harvoilla, valikoiduilla keikoilla.

Lisää esiintyjiä julkaistaan pian.

Liput ovat myynnissä: Maaliskuun Musta Messu lippuja | la 21. maalisk. 2026 klo 18.00 FINLANDIA-KLUBI, Sibeliustalo, LAHTI | Ticketmaster Suomi

MAALISKUUN MUSTA MESSU 

Kahdeksas Maaliskuun Musta Messu järjestetään Lahdessa, Finlandia-klubilla 21.3.2026. Tapahtuma on kasvanut vuosi vuodelta, ja tarjoilee monipuolisen kattauksen eri tyylistä metallimusiikkia kaikenikäiselle yleisölle.

Lähde: Black March Events

Exit mobile version